Genealogia

Honorat Koźmiński

opublikowano: 12.12.2014 r.

Ojciec Honorat Koźmiński, urodził się jako  Florentyn Wacław Jan Stefan Koźmiński 16 października 1829 w Białej Podlaskiej ( zm. 16 grudnia 1916 w Nowym Mieście nad Pilicą).
Był drugim synem Stefana i Aleksandry z Kahlów. Do szkoły elementarnej uczęszczał w Białej Podlaskiej, a do gimnazjum w Płocku .
Był  kapucynem, teologiem, założycielem wielu zgromadzeń zakonnych.
16 października 1988 r. Jan Paweł II dokonał jego beatyfikacji.
Polecam piękny artykuł o bł. o. Honoracie napisany przez brata Szymona Janowskiego na stronie www.kapucyni.pl/index.php/kapucyni/duchowo/2296-b-honorat-komiski

Spotkania klubu genealogicznego zawsze niosą ze sobą jakieś ciekawe historie. Dlatego też chcemy się nimi dzielić z Czytelnikami. Może dzięki nim przywrócimy czyjaś pamięć? Może zarazimy kogoś poszukiwaniem swoich przodków? Może skłonimy innych do wspominania dawnych czasów a tym samym do tworzenia historii naszych Małych Ojczyzn?

Dziś wspomnienia Zofii Frydel – Kośmider „Biała w moich oczach”:

Przyjeżdżałam tu do cioci i wujka na wakacje. Rokrocznie od chwili, gdy nauczyłam się chodzić. Pociąg dojeżdżał na miejsce około czwartej rano. Wschodziło słońce. Przed stacją czekał wóz zaprzężony w Lalkę. Na wozie snopek słomy nakryty kilimkiem. I ukochany wujek. Jechaliśmy przez uśpione miasteczko najpierw po bruku lub kocich łbach, potem przez jedyny most na rzece, znów po bruku i w końcu polną drogą. Po drodze mijaliśmy długi drewniany dom stojący bokiem do ulicy i zawsze dowiadywałam się, że tam urodził się mój dziadek, a dom należał do pradziadka. Niewiele mnie to wówczas interesowało. I co roku słyszałam, że już na pewno będą zamieniać polną drogę w ulicę, bo właśnie przywieźli….

 

Jednocześnie serdecznie zapraszamy na spotkania klubu genealogicznego . Kolejne już 17 grudnia o godz. 16.00 w Czytelni MBP

Wprowadzenie do genealogii

opublikowano: 21.11.2013 r.

Co to jest genealogia?

Genealogia (z Greki γενεά, genos - "ród" oraz λόγος, logos - "słowo", "wiedza") - jedna z nauk pomocniczych historii, zajmująca się badaniem więzi rodzinnych między ludźmi na bazie zachodzącego między nimi pokrewieństwa i powinowactwa. W szczególności przedmiotem zainteresowania genealogii są wybrane rodziny i rody, ich pochodzenie, historia oraz wzajemne relacje rodzinne i losy poszczególnych członków rodziny.

Spotkanie z dr Jerzym Flisińskim

opublikowano: 11.12.2012 r.

 16 października  2013 r. w Czytelni MBP w ramach warsztatów genealogicznych odbyło się spotkanie z dr Jerzym Flisińskim.

Tematem była historia rodu Radziwiłłów.

Dr J. Flisiński opowiedział o trudach swej wielomiesięcznej kwerendy archiwalno - bibliotecznej, podczas której poszukiwał dokumentów dotyczących magnackiego rodu Radziwiłłów, jakże mocno związanego z historią Białej Podlaskiej.